Otomobilin Yaz Mevsimi Bakımı Nasıl Yapılır?

ehliyet
Aralık 19, 2019

Bir otomobiliniz varsa mutlaka düzenli bakım yapmanın ne derece faydalı olduğunu bilirsiniz. Düzenli bakım yapılması aracın konforunu ve sürüş güvenliğini arttıran önemli bir faktördür. Düzenli bakım yapmakla sürüş güvenliğinin ilgisi nedir denebilir, Bakım yapıldığında aracın bazı parçalarının yenilenmesi gerekecektir. Yenilenen parçalar doğal olarak aracın performansını olumlu yönde etkileyecektir. Performansı iyileşen araç doğal olarak daha fazla güvenlik sağlayacaktır. Havaların ısınması ile birlikte aracın yaz mevsimi için bakım yapılacak kısımları hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır.

  • Klima: Sıcak havalarda sıkça karşılaşılan sorun aracın fazla ısınan motorunun hararet yapması sorunudur. Soğutma sistemin en önemli kısmı olan bu sistemde yer alan parçaların mutlaka 2 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Sistemde yer alan sıvının da değiştirilmesi verimini yükseltecektir.
  • Yağın değiştirilmesi: Sürekli hareket eden kısımlarda meydana gelen ısınma çoğunlukla sürtünmeden kaynaklanmaktadır. Yağ hareketli kısımların daha kolay hareket etmelerini sağlayacağı için ısınmayı azaltacak ve yıpranmayı azaltacaktır. Bunu sağlayan motorun yağı ve yağ içindeki parçacıkları ayıran yağ filtresi değiştirilmelidir. Normalde belirli bir km mesafesinde değişmesi gereken bu kısımlar sıcak havalarda daha düşük mesafe oranında değiştirilmelidir.
  • Filtre parçaları: Filtreler sadece yağ olan kısımlarda kullanılmaz. Hava ve yakıt filtreleri de vardır. Filtreler belli aralıklarla daha iyi performans gösterebilmeleri için değiştirilmelidir. Çünkü yenilenen filtreler daha iyi çalışma performansı gösterecektir.
  • Silecekler: Sıcak havalarda yollardaki tozların daha da fazlalaşacağı düşünülürse sileceklerin yenilenmesi gereği anlaşılabilir. Çünkü iyi durumdaki silecekler daha iyi cam temizliği yapacak ve sürücünün görüş mesafesi artacaktır.
  • Lastikler: Bu kısım en çok dikkat edilmesi gereken kısımlardandır. Çünkü aracın hareketinin düzgün olması, yolculuğun konforlu geçmesi lastik kısımlarının durumuna bağlıdır. Eskiyen lastikler aracın çekiş gücünü azaltacağı gibi sürüş güvenliğini de tehlikeye sokacaktır. Bu nedenle bir seyahat öncesi eskimiş lastikleri değiştirmek son derece doğru bir karar olacaktır. Zaten zamanla aşınan lastikleri belirli aralıklar ile değiştirmek gerekir.
  • Frenler: Bir aracın fren sisteminin mutlaka iyi derecede olması gerekir. Aracınızın fren sistemi ile ilgili bakımları mutlaka yaptırın.
Hızlı Menü