Elektronik Ehliyet Sınavı (E-Sınav) Nedir, Nasıl Yapılır?

ehliyet
Ocak 10, 2022

E-Sınav, her türlü işlemin elektronik ortamda bilgisayarlarda gerçekleştiği, bu sebeple basılı evrak kullanılmayan bir sınav türüdür. Merkezi teorik sınavla aynı sorular sorulur ve sınavda başarılı olma kriterleri de aynıdır. E-Sınav, özel olarak hazırlanıp yetkilendirilmiş sınav salonlarında, dokunmatik ekranlar vasıtasıyla gerçekleştirilir. Her sorunun 4 seçeneği vardır ve sınava girenler, belirledikleri doğru cevapları dokunarak işaretlerler.

E-Sınav’da Kaç Soru Soruluyor?

E-Sınavda da merkezi sınav gibi 50 tane soru sorulur. Soruların 23 tanesi Trafik ve Çevre, 12 tanesi İlk Yardım, 9 tanesi Araç Tekniği (eski adıyla Motor) ve 6 tanesi de Trafik Adabı olmak üzere soru alanları da merkezi yazılı sınavla aynıdır.

E-Sınavdan Kaç Puan Almam Gerekir?

E-sınav’dan başarılı olmak için sorulan 50 sorudan en az 35’ine doğru cevap vermek gerekir. Bu da 100 puan üzerinden 70 puana denk gelmektedir. Sınavdaki tüm soruların eşit puana sahip olduğunu hatırlatalım. Yani 50 sorudan her biri 2 puan değerindedir. Eğer sınavda kalırsanız minimum 15 gün sonra olmak üzere yeni bir sınav randevusu kaydı oluşturmalısınız. Eğer bu işlemi 45 gün içinde yapmazsanız 4 e-sınav hakkınızdan birinin yanacağını unutmayın.

Hızlı Menü