Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ehliyet
Ocak 29, 2021

Kasko Nedir?

Kasko sigortası, aracın herhangi bir kaza yapması durumunda aracın kaza masraflarının ödenmesini sağlayan bir sigorta çeşididir. Bu nedenle kasko sigortasının yapılmış olması önemli bir tedbirdir. Bu sigortayı yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Burada kısaca bu noktalara değinilecektir.

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Listesi

  • Kaza sigortasının poliçesindeki araç değerlerine dikkat edilmesi gerekir. Sigortalanacak araç yeni ise alış fiyatı, kullanılmış durumda ise aracın piyasa fiyatının belirtilmiş olması gerekir.
  • Ferdi kaza sigortasında verilmesi planlanan teminat tutarlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca ödenmesi düşünülen primlerin düşük olması amacıyla piyasada bazı değerleri olması gerekenden daha az gösterme durumları bulunmaktadır.
  • Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da ödenecek olan primlerin ödeme tarihleridir. Çünkü kısa süre içinde ( 15 gün gibi ) prim taksitleri ödenmezse teminat ödemesi durdurulabilir.
  • Ödenecek olan prim taksitleri ne şekilde ödenirse ödensin mutlaka ödeme yapıldığını belirten makbuz alınmalıdır.
  • Yapılan poliçede enflasyon değerlerinin göz önüne alınmış olmasına dikkat edilmelidir. Enflasyon değerinin göz önüne alınmamış olması teminat ödemelerinde kayba neden olabilir.
  • Hazine müsteşarlığı tarafından üç ayda bir yenilenen araç kasko değerlerine uygun olarak kasko sigortası poliçesinin yeniden düzenlenmesi gerekir.
Hızlı Menü