Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler (Kaskolu Araç)

Ocak 10, 2022

Aracımızı tam olarak güvence altına alabilmenin tek yolu kasko yaptırmak. Birçoklarınızın aklına “Zaten trafik sigortamı yaptırıyorum.” şeklinde bir düşünce gelebilir. Fakat unutulmamalı ki Trafik Sigortası karşı tarafın, kasko ise kendi aracımızı korur.  Haliyle her ikisine de sahip olduktan sonra ortada endişe etmenizi gerektirecek bir durum kalmıyor.

Kasko sigortası yapıldıktan sonra herhangi bir kaza durumunda yapılması gerekenler bulunmaktadır. Yapılacak olanların uygun şekilde yapılması önemlidir çünkü ancak bu şekilde uygun teminat ödemesi yapılmaktadır.

  • Kaza olması durumunda araç en yakın ilgili trafik şubesine haber verilmesi gerekir. İlgili trafik şube personelinin zabıt tutmasını beklemek gerekir. Kaza yapılan yerde trafik şubesi yoksa jandarma varsa zabıt tutma işini jandarma yapmaktadır.
  • Sürücünün alkol muayenesinin yapılması gerekir. Kazanın yapıldığı noktada zabıt tutulduktan sonra araç uygun bir tamir servisine alınır ve sigortayı yapan şirkete haber verilir.
  • Bu şekilde işlemler yapıldıktan sonra sigortayı yapan şirket araçta oluşan hasarın tespit edilebilmesi için bir eksper gönderir. Eksperin hazırlayacağı rapor doğrultusunda şirket hasarın giderilmesi için ödeme yapar.

Görüleceği gibi uygun şekilde hareket etmek, kaza sonrasında poliçeye uygun teminatın ödenmesini sağlayacaktır.

Yeni Yıla Kalan Süre
1 Ocak 2023